Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Bosnjës dhe Hercegovinës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
'''[[Bosnja dhe Hercegovina]]''' ndodhet në pjesën jugore të [[Evropë]]s, në gadishullin [[Ballkani]]k. Në lindje të vendit ndodhet Kroacia (në jug-lindje Dalmacia) ndërsa në veri-perëndim [[Serbia|Vojvodina]], në lindje [[Serbia|Pashallëku i Beogradit]] dhe Sanxhaku i [[Novi Pazari]]t dhe në pjesën jug-lindore ndodhet [[Mali i Zi]].
 
Sipërfaqja e përgjithshme e Bosnjës dhe Hercegovinës është 51,129 km<sup>2</sup> dhe shtrihet në koordinatat gjeografike 44 00 '''V''', 18 00 '''L'''.
 
Bosnja ka një vijë bregdetare prej 20km dhe vija kufitare e saj është e gjatë rreth 1,459 km. Kjo vijë kufitare e ndanë atë nga [[Kroacia]] (932 km), [[Serbia dhe Mali i Zi]] (527 km).