Dallime mes rishikimeve të "Ferid pashë Vlora"

v
→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v (Daragoj zhvendosi faqen Ferid Pashë Vlora tek Ferid pashë Vlora)
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Më 1898 me gradën e vezirit emërohet vali në Konja, duke bërë shërbime të mëdha në atë vend me ndërtesa, lulishte, ura e rrugë, magazina dhe baraka ushtarake, shkolla, spitale dhe ujësjellësin. Rikonstruktoi monumentet Selxhuke. Luftoi kaçakët, nxiti industrinë e tapeteve dhe ndërtoi molin dhe portin e Antaljës. Gjatë kësaj kohe, e shoqja e sëmurë Refete hanëm Libohova, e bën të pavolitshëm qëndrimin në klimën e vështirë Konjës. Atëkohë Konjën e viziton ambasadori gjerman marshalli Von Bibershtajn, i cili kishte fituar besimin e Sulltan [[Abdyl Hamiti II|Abdyl-Hamitit II]]. Lëviz drejt Stambollit në krye të një komisioni, dhe më pas emërohet kryeministër më 15 janar 1903.
 
== ReferencatReferimet ==
<references/>