Ndryshimi mes inspektimeve të "Cris (futbollist)"

v
→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
 
'''Cristiano Marques Gomes''' është një trajner [[Brazili|brazilian]] futbolli dhe ish futbollist,<ref>{{cite web|url=http://www.kicker.de/news/fussball/bundesliga/vereine/2010-11/29391/vereinsspieler_cris.html|title=Cris|publisher=kicker.de|accessdate=23 prill 2011}}</ref> i cili aktualisht është trajneri i ekipit nën-19 të Lyon.<ref>{{cite web|publisher=[[UEFA]]|url=http://www.uefa.com/uefayouthleague/season=2017/clubs/club=2605466/squad/index.html|title=UEFA Youth League Lyon 2016-17 squad|trans-title=UEFA Liga e të rinjëve Lyon skuadra e sezonit 2016-17|date=13 shtator 2016|accessdate=24 janar 2019}}</ref> Një [[Mbrojtësi (futboll)|mbrojtës]] gjatë karrierës si lojtar, Cris ka pasur pseudonimin "polici" për shkak të natyrës së tij autoritare në fushën e lojës dhe katër muajve përvojë në departamentin e policisë së Guarulhos. Ai fitoi katër [[Ligue 1]] rresht me klubin francez [[Olympique Lyonnais|Lyon]] nga viti 2005 e deri në 2008, si dhe [[Campeonato Brasileiro Série A|kampionatin brazilian]] në vitin 1998 me [[Sport Club Corinthians Paulista|Corinthians]] dhe pesë vite më vonë me [[Cruzeiro Esporte Clube|Cruzeiro]]; ai gjithashtu triumfoi edhe dy herë në [[Copa do Brasil]], në vitin 1995 me Corinthians dhe 2000 me Cruzerion. Cris ka përfaqsuar edhe [[Kombëtarja braziliane e futbollit|kombëtaren braziliane]], duke fituar [[Copa América]]n në vitin [[2004 Copa América|2004]].
 
==ReferencatReferimet==
{{reflist}}