Dallime mes rishikimeve të "Jáva"

488 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Figura:Gazeta_java.jpg|thumb|right|250px|Ballina e "Java" nga muaji [[maj]] [[2006]].]]
 
'''Java''' është një [[gazetë]] e përjavshme që botohet në [[Kosovë]] dhe publikoet edhe në rrjetë. Selia e gazetës gjendet në Prishtinë dhe menaxher i saj është Migjen Kelmendi. Gazeta publikohet në gjuhën shqipe dhe parapagimi i saj mund të bëhet në inetrnet.
 
Më [[9 Maj]] [[2006]] shoqata [[Reporterët Pa Kufij]] i ndajnë kësaj gazete çmimin Press Freedom Award - Signal for Europ për vitin 2006.<ref>[http://gazetajava.com/artman/publish/cat_index_3.shtml Java]- në internet prill 2007 </ref>
 
== Dialekti gegë ==
== Identiteti kosovar ==
Një temë tjetër që është shtjelluar në Java është edhe identiteti i shqiptarëve të Kosovës. Shkrimet nga autorët kryesorë janë botuar në nëntor të vitit 2005 në një libër të titulluar "Kush asht kosovari?", që poashtu është përkthyer edhe në gjuhën angleze.
==Burim i të dhënave==
 
<references />
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.gazetajava.com Gazeta Java]