Dallime mes rishikimeve të "Enveri"

1 byte removed ,  2 vjet më parë
v
→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Enveri")
 
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
 
'''Enveri''' (v. 1512?) ishte një poet dhe historian osman i shekullit 15.<ref>The Oxford History of Historical Writing 3, José Rabasa,D. Daniel R. Woolf, page 197, 2012</ref> Ai shkroi një libër të famshëm mbi historinë osmane në gjuhën turko-osmane me titullin ''Dusturname'', Libri Kushtetues (për historinë osmane). Vepra e tij përbëhet nga 3730 vargje dhe është e ndarë në tri pjesë: e para është historia universale [[Historia e fesë islame|islame,]] e dyta, për të cilën ai është i famshëm, mbi aydinidët, dhe e treta (842 vargje) mbi [[Perandoria Osmane|osmanët]]. Nuk dihet shumë mbi jetën e tij personale.<ref>First Encyclopaedia of Islam: 1913-1936, M. Th Houtsma, page 482</ref>
 
== ReferencatReferimet ==
{{reflist}}
[[Kategoria:Vdekje 1512]]