Ndryshimi mes inspektimeve të "Toptanajt"

1 byte removed ,  1 vit më parë
v
→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
 
Një tjetër gojëdhënë lidhje është botuar në vitin 1898 në revistën “La Nazione Albanese”, që përgatitej në Puheriu, [[Kalabria|Kalabri]] dhe botohej në Kozenca nga arbëreshi [[Anselmo Lorecchio|Anselmo Lorekjo]]. Gojëdhënë kjo e dhënë vetë nga [[Murad bej Toptani|Murat bej Toptani]], shkruan:<blockquote>“Kur u pushtua Kruja pas vdekjes së Skënderbeut, shpëton nga masakrat një pasardhës i Topiasve, të cilin e birëson një jeniçer shqiptar nga rrethinat e Ohrit. Kur djali Topias që tashmë ishte bërë mysliman me emrin Ali, bëhet 18 vjeç vret një njeri për të nxjerr gjakun e një shoku dhe detyrohet të arratiset dhe hynë në ushtrinë osmane. Si rezultat i shkathtësisë dhe zgjuarsisë arrin postin e sanxhakbeut të Krujës.”<ref>[http://familjatoptani.com/shqip/historiku_i_familjes Familja Toptani web faqja]</ref></blockquote>
 
== ReferencatReferimet ==
{{ref}}