Ndryshimi mes inspektimeve të "Chernobyl (fatëkeqësia)"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Chernobyl rubble and steam tanks overlaid.gif|right|thumb|230px|Pamje vizuele të centralit bërthamor, Chernobil]]
'''Fatkeqësia e Chernobilit''' ishte një aksident bërthamor që ndodhi më 26 prill 1986 në reaktorin bërthamor Nr.4 në Centralin Bërthamor të Chernobilit, afër qytetit të Pripyat në veri të Republikës Socialiste Sovjetike të [[Ukraina|Ukrainës]]. <ref>https://www.iaea.org/newscenter/focus/chernobyl</ref> Konsiderohet katastrofa më e keqe bërthamore në histori dhe është një nga vetëm dy katastrofat e energjisë bërthamore të vlerësuara me shtatë - ashpërsinë maksimale - në Shkallën Ndërkombëtare të Ngjarjeve Bërthamore, tjetra është katastrofa bërthamore e Fukushima Daiichi e vitit 2011 në Japoni<ref>Burgherr, Peter; Hirschberg, Stefan (2008). "A Comparative Analysis of Accident Risks in Fossil, Hydro, and Nuclear Energy Chains". Human and Ecological Risk Assessment: An International Journal. 14 (5): 947–973. doi:10.1080/10807030802387556.</ref>.