Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha (komunikim)"

v
→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v (Reverted 2 edits by 79.106.126.159 (talk) to last revision by Tiimiii. (TW))
Etiketa: Undo
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
''Teoria biologjike psikolinguistike''. Kur psikolinguistët po e kuptonin gjithnjë e më mirë kompleksitetin e gjuhës që përdorin të rriturit, u duk e pamundur që një fëmije të mund të pervetsonte vetëm nëpërmjet imitimit dhe përvetsimit të gjitha rregulat e kërkuara të gjuhës. Kështu ato arritën në konkluzionin se fëmijët janë të programuar biologjikisht për ta përvetsuar gjuhën. Një shkollë mendimi shprehin se fëmijët lindin me një aparat për përvetsimin e gjuhës (APGJ), i cili u mundëson atyre të interpretojnë të folurit e të rriturve dhe të ndërtojnë fjalitë e veta me rregulla të sakta gramatikore.<ref>Chomsky, N. (1965). ''Aspects of the memory of syntax.'' Cambridge, MA: MIT Press.</ref>
 
== ReferencaReferime ==
<references/>