Ndryshimi mes inspektimeve të "Ibrahimi"

1 byte removed ,  1 vit më parë
v
→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
'''Ibrahimi''' ([[Arabishtja|arabisht]]: إبراهيم ''ʾIbrāhīm'') është, sipas [[Islami|fesë islame]], është i dërguar i [[Zoti|Zotit]].<ref>[[Kurani|Kuran]] 87:19</ref><ref name="bbc">{{cite news|last=Siddiqui|first=Mona|authorlink=Mona Siddiqui|title=Ibrahim – the Muslim view of Abraham|url=http://www.bbc.co.uk/religion/religions/islam/history/ibrahim.shtml|work=Religions|publisher=BBC|accessdate=3 February 2013}}</ref> Ibrahimi, i njohur si [[Abrahami]] në [[Bibla|Biblën]] [[Jahudizmi|hebraike]], luan një rol të rëndësishëm si një shembull i besimit në [[Jahudizmi|Jahudizëm]], [[Krishterimi|Krishterim]] dhe [[Islami|Islam]]. Sipas [[Myslimani|myslimanëve]], Ibrahimi i ka plotësuar të gjitha urdhërat dhe sprovat me të cilat Zoti e sprovoi atë gjatë gjithë jetës së tij. Për shkak të besimit të tij të palëkundshëm në Zot, Ibrahimit Zoti ja premtoj të jetë udhëheqësi i të gjithë popujve të botës.<ref name="q2s124">[[Kuran]] 2:124</ref> [[Kurani]] e lavdëron Ibrahimin si model, si shembull e si të bindur, dhe jo si një idhujtar.<ref>[[Kurani|Kuran]] 16:120</ref> [[Festat Islame|Festa e shenjtë islame]] e [[Kurban Bajrami|Kurban Bajramit]] festohet në kujtim të trimërisë së Ibrahimit, dhe myslimanët kryejn [[Haxhi|haxhin]] për të bërë nderime në [[Qabeja|Qabe]], të cilën besojnë se e ngriti Ibrahimi.<ref>''Concise Encyclopedia of Islam'', C. Glasse, ''Kaaba''</ref>
 
== ReferencatReferimet ==
{{Reflist}}