Dallime mes rishikimeve të "Këna"

1 byte removed ,  2 vjet më parë
v
→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
(Faqe e re: thumb|Një grua duke vizatuar dorën e saj me këna '''Këna''' (Arabisht: حِنَّاء‎) është një ngj...)
 
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Këna gjithashtu mund t'i referohet artit të përkohshëm të trupit që rezulton nga njollosja e lëkurës nga ngjyrat (shih edhe [[Mehndi|mehndi]]). Kena është përdorur që nga lashtësia për të ngjyrosur lëkurën, flokët dhe thonjtë, si dhe pëlhura përfshirë mëndafshin, leshin dhe lëkurën. Historikisht, këna u përdor në [[Gadishulli Arabik|Gadishullin Arabik]], nënkontinentin indian, në afërsi dhe në [[Lindja e Mesme|Lindjen e Mesme]], pjesë të [[Azia Juglindore|Azisë Juglindore]], [[Evropa Lindore|Evropën Lindore]], [[Kaukazi (regjion)|Kaukaz]], [[Carthage]], pjesë të tjera të Afrikës Veriore dhe [[Bri i Afrikës]]. Emri përdoret në lëkurë të tjera dhe ngjyra të flokëve, të tilla si ''këna e zezë'' dhe ''këna neutrale'', të cilat nuk rrjedhin nga bima e kënas.<ref>{{cite web|url=http://www.hennaforhair.com/faq/cassiaobovata.html|accessdate=5 May 2013|website=Henna for Hair|title=Cassia Obovata|year=2004|first=Catherine|last= Cartwright-Jones}}</ref><ref>{{cite web| title = FDA: Beware of "black henna" tattoos| accessdate = 5 maj 2013| url = https://www.washingtonpost.com/blogs/style-blog/wp/2013/03/26/fda-beware-of-black-henna-tattoos/|website=The Style Blog|publisher=The Washington Post|first=Brady |last=Dennis|date=26 mars 2013}}</ref>
 
==ReferencatReferimet==
<references/>