Dallime mes rishikimeve të "Konsumizmi"

1 byte removed ,  3 vjet më parë
v
→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
'''Konsumizmi''' është një rend social dhe ekonomik, si dhe një [[Ideologjia|ideologji]] që nxit blerjen gjithnjë në rritje të mallrave dhe shërbimeve. Me [[Revolucioni industrial|revolucionin industrial]], por sidomos në [[Shekulli XX|shekullin e 20-të]], prodhimi masiv çoi në një krizë ekonomike: pati mbiprodhim — oferta e të mirave do të rritej përtej [[Kërkesa|kërkesës]] së konsumatorit, kështu që prodhuesit iu kthyen vjetrimit të programuar dhe reklamimit për të shtuar shpenzimet e konsumatorit.<ref>History of American Consumerism: [https://web.archive.org/web/20160521070002/http://www.mtholyoke.edu/~kelle20m/classweb/wp/page2.html]</ref> Një kritikë të hershme ndaj konsumizmit përbën libri i njohur i Thorstein Veblen, ''The Theory of the Leisure Class'' nga 1899, i cili shqyrtoi në mënyrë kritike vlerat dhe institucionet ekonomike të porsa përhapura bashkë me "kohën e lirë" të hapur rishtazi në kapërcyellin e shekullit të 20-të.<ref>[//en.wikipedia.org/wiki/Thorstein_Veblen Veblen, Thorstein] (1899): ''[//en.wikipedia.org/wiki/The_Theory_of_the_Leisure_Class The Theory of the Leisure Class]: an economic study of institutions'', Dover Publications, Mineola, N.Y., 1994, {{ISBN|0-486-28062-4}}. (also available: [http://www.gutenberg.net/browse/BIBREC/BR833.HTM Project Gutenberg e-text])</ref>
 
== ReferencatReferimet ==
{{Reflist|30em}}