Dallime mes rishikimeve të "Mbretëria Jugosllave"

v
→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB)
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Në prill 1941, vendi ishte i pushtuar dhe i ndarë nga fuqitë e Boshtit. Një qeveri mbretërore në ekzil, e njohur nga [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut|Britania e Madhe]] dhe, më vonë, nga të gjitha fuqitë Aleate, u vendos në Londër. Në korrik të vitit 1944, pas presionit të ushtruar nga Kryeministri Britanik [[Winston Churchill|Uinston çërçill]], Mbreti njohu qeverinë e [[Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë|Republikë Demokratike Federale të Jugosllavisë]] si qeveri legjitime. Kjo ishte themeluar më 2 nëntor pas nënshkrimit të Traktatit të Visit nga Ivan Šubašić (në emër të Mbretërisë) dhe [[Josip Broz Tito]] (në emër të Partizanëve Jugosllavë).<ref><cite class="citation book">Walter R. Roberts (1973). </cite></ref>
 
== ReferencaReferime ==
{{Reflist}}