Dallime mes rishikimeve të "Azia"

1 byte removed ,  1 vit më parë
v (→‎Referimet: Referenca -> Referime duke përdorur AWB)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
== Demografia ==
{{Kryesor|Demografia e Azisë}}
Në Azi, jetojnë rreth 3 860 000 000 banorë që është afër 6030% e numrit të përgjithshëm të popullsisë botërore.
Dendësia e popullsisë është 8012 banorë për kilometër katror, por kjo ndryshon nga një rajon pothuajse të pabanuara në veri të Siberisë dhe ate të tejët të dendur në jug-perëndim të kontinentit në të cilën jetojnë deri 500 për çdo km ². Viset më të banuara janë pjesët e Kinës lindore, , qendrore dhe jugore, Gadishulli Korean, pjesët e ishujve japoneze [[Honshū|Honshu]], [[Tajvan]], ishujt indonezian [[Java (kthjellim)|Java]], [[Bangladeshi]], dhe [[Hinduistani]] në veri të [[India|Indis]]ë. Në Rusi, në pjesën e Azisë - Siberiane jetojnë rreth 30 milion banorë, një situatë e ngjashme në stepë të Azisë Qendrore, si dhe në Azinë jugperëndimore.
 
Rreth dy të tretat e popullsisë i përket racës së Azisë mongoloide që jetojnë në territorin e Japonisë në liqenin Kaspik dhe në Siberi dhe Indokinë. Pjesë të tjera të Azisë janë të banuara kryesisht me popuj indo-evropian ngjyrë të errët të lëkurës . Në Arqipelagun e Malajës jeton raca meleze.
Anonymous user