Ndryshimi mes inspektimeve të "Pjer Abelardi"

v
→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 59 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q4295 (translate me))
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
 
* Abelari theksoi edhe kërkesën për drejtësinë sociale dhe u kërcënohet njerëzve të fuqishëm shoqërorë me dënime dhe mundime ferri. Kërkoi gjithashtu reformën e shoqërisë, foli për shfrytëzimin dhe padrejtësitë, për nevojën e mbrojtjes së të varferve. «Në interpretimin e ndërgjegjes si mbështetje më të qenësishme të njeriut Abelardi mbrojti të drejtën e individualitetit të njeriut dhe me këtë theksoi kërkesën se megjjthatë të menduarit lirisht vendos mbi thelbin dhe kuptimin e jetës» . Koncili në Soason vendosi më 1121 të digjet vepra e tij Teologjia e krishterë, kurse Koncili në Sans në vitin 1141 dënoi tërë doktrinën e tij. Abelari për shkak të dashurisë ndaj Eloizës (është e njohur korrespondeca e tyre) është tredhur dhe është detyruar të tërhiqet në manastirin e St.Denis.
 
== ReferencaReferime ==
[http://www.syri3.com/index.php?id_kat=17&shkrimi=752]