Ndryshimi mes inspektimeve të "Planeti xhuxh"

v
→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
(corr (SWMT))
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
 
Termi "xhuxh" per planetet u miratua në vitin 2006 si pjesë e një kategorizimi tre-palësh të trupave që orbitonin Diellin , të shkaktuar nga një rritje në zbulimet e objekteve më larg nga Dielli se Neptuni që rivalizonte Plutonin në madhësi dhe përfundimisht nxiti nga zbulimi i një objekti edhe më masiv, Eris. Përjashtimi i planetit xhuxh nga listat e planeve nga NJAB ka qenë e lavdëruar dhe e kritikuar. Disa planetë xhuxh janë: [[Plutoni]], [[Eris]], [[Ceres]], [[Haumea]], [[Makemake]].
 
==ReferencaReferime==
{{reflist}}