Dallime mes rishikimeve të "Historia e Skënderbeut"

v
v
 
== Rëndësia ==
Nga [[Konstantin Jireçek|Jireçek]] është cilësuar si burimi kryesor i historisë së Skënderbeut<ref>[[Lajos Thallóczy|Thalloczy L.]], ''Vëzhgime iliro-shqiptare,'' përktheu [[Mustafa Kruja]], Shkodër: Camaj-Pipa, 2004, fq. 22. ISBN 99927-56-34-9</ref> "gjer pothua në fundin e shekullit të nëntëmbëdhjetë" e komenton [[Fan Noli]] "Me latinishten<ref>{{Cite web|url=https://forum.shqipopedia.org/resources/historia-e-sk%C3%ABnderbeut-nga-marin-barleti-1508-orgjinali-latinisht.15/|title="Historia e Skënderbeut" Shkarkoni origjinalin në latinisht - Shqipopedia}}</ref> elegante fitoi këndonjës anembanë botës dhe e bëri të pavdekshëm kujtimin e Skënderbeut në Evropë"<ref>Noli F., ''Historia e Skënderbeut,'' Tiranë: Naim Frashëri, 1968, fq. 170.</ref>.
 
== Përkthimet ==
7

edits