Dallime mes rishikimeve të "Banja Luka"

ska përmbledhje të redaktimeve
| gjatësia
}}
'''Banja Lluka''' është qyteti i Bosnjës dhe Hercegovinës dhe është qyteti i dytë më i madhëmadh në Bosnjë dhe Hercegovinë. Qyteti është kryeqyteti i [[Republika Serbe|Republikës Serbes]]. Gjithashtu, Banja Llukë është qendra tradicionalë e [[Krajinë e Bosnjës|Krajinës e Bosnjës]]. [[Vrbas (Lum)|Lumi i Vërbasit]] rrjedh në qyteti me [[Vërbanjë]]n, [[Suturlija]]n dhe [[Crkvenë]]n.
 
Në Banja Llukë janë [[Xhamia Arnaudije]] she [[Xhamia e Ferhat Pashës]].
 
== Binjakëzimet ==
* Patra, Greqia
 
* Moska, Rusia
 
* Kaizerslauterni, Gjermania
 
* Beogradi, Serbia
 
* Lavov, Ukraina
 
* Novi Sad, Serbia
 
* Kranj, Sllovenia
 
* Graz, Austria
 
* Bari, Italia
 
* Bitonto, Italia
 
* Sremska Mitrovica, Serbia
 
* Kampobaso, Italia
 
* Modin, Izraeli
 
=== Demografia ===
Sipas regjistrimit të vitit 1991 Banja Lluka ka pasur : gjithsejtë : 143.079
* Boshnjakë - 27.689 (19,35 %)
* Serbë - 70.155 (49,03 %)
* Kroatë - 15.700 (10,97 %)
* Jugosllavë - 22.645 (15,82 %)
* të tjerë, të pa përcaktuar dhe të panjohur - 6.890 (4,81 %)
 
[[Kategoria:Qytete në Bosnje dhe Hercegovinë]]