Ndryshimi mes inspektimeve të "Banja Luka"

1 byte removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
| gjatësia
}}
'''Banja Lluka''' është qyteti i Bosnjës dhe Hercegovinës dhe është qyteti i dytë më i madh në Bosnjë dhe Hercegovinë. Qyteti është kryeqyteti i [[Republika Serbe|Republikës Serbes]]. Gjithashtu, Banja Llukë është qendra tradicionalë e [[KrajinëKrahina e Bosnjës|KrajinësKrahinës e Bosnjës]]. [[Vrbas (Lum)|Lumi i Vërbasit]] rrjedh në qyteti me [[Vërbanjë]]n, [[Suturlija]]n dhe [[Crkvenë]]n.
 
Në Banja Llukë janë [[Xhamia Arnaudije]] she [[Xhamia e Ferhat Pashës]].