Dallime mes rishikimeve të "Mbreti Luan"

3 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
 
Simba, i lodhur, bie në gjumë dhe zgjohet kur Timon dhe Pumbaa (derr i egër) luajnë me [[Huta|hutat]] që ishin mbledhut rreth tij. Ata i mësojnë Simbës moton e tyre, Hakuna matata, për të shijuar jetën pa shqetësime . Simba rritet, por [[familja]] e tij nuk di gjë për të, deri sa një ditë Nala rastësisht gjen Pumbaan të ngecur në një trung [[Pemë|peme]]. Luanesha, si vajzat e tjera të moshës së saj të tufës u detyrua të zgjerojë bazat e gjuetisë, sepse Skari ka shkaktuar një krizë të tmerrshme tek Shkëmbi Krenar, ka lënë hienat dhe luanët të bashkëjetojë, gjë që ka shkaktuar uri. Nala i thotë se ai duhet të kthehet të bëhet mbret, por Simba refuzon. Duhej ndërhyrja e babuinit Rafiki t'ja ndryshonte mendjen Simbës. Nala, Timoni dhe Pumbaa bashkohen me të.
 
Shkëmbi Krenar ishte shpërfyturuarshpërfytyruar nga ajo çfarë kujton Simba. Mes luaneshash ai sheh nënën e tij të rrihet nga Skari. Simba shfaqet për ta mbrojtur, habit Skarin, bind mamanë që është gjallë dhe nis luftomlufton me Skarin. Skari, tani pafuqishëm përballë Simbas, e detyron këtë të fundit të pranojë se ai e ka shkaktuar vdekjen e Mufasas. Skari e qorton atë publikisht si shkaku i vdekjes së Mufasas, dhe përpiqet të vrasë Simbën duke e hedhur nga lartësia. Krenaria e nxit Skarin t'i thotë vërtetën Simbës, se kush e vrau Mufasan. Tronditur edhe një herë me mashtrimi e xhaxhait të tij, Simba reagon dhunshëm, duke e detyruar xhaxhanë e tij të zbulojë të gjithëve të vërtetën në lidhje me vdekjen e Mufasas. Kjo shkakton zemërimin e luaneshave, nisjes së luftës me hienat. Rafiki, Timon dhe Pumbaa ndihmojnë Simbën.
 
Skari zihet në kurth nga Simba, dhe përpiqet për herë të fundit t'i shpëtojë ndëshkimit duke ja hedur fajin hienave, të cilat po dëgjonin. Skari rrëzohet dhe gjendet nga hienat, të cilat pas tradhëtisëtradhtisë së tij, vendosin ta hanë të gjallë.
 
Simba kthen paqjenpaqen në luginën e Shkëmbit Krenar, dhe lind një këlysh me Nalan, të quajtur Kiara.
 
== Dublimi ==