Ndryshimi mes inspektimeve të "Triteuta"

1 byte removed ,  1 vit më parë
v
→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
 
'''Triteuta''' ([[Gjuha greke|Greqisht]]:<span> </span><span lang="el">Τριτεύτα</span>; fl.<span style="white-space:nowrap;"></span> 230-219 BC) ishte gruaja e parë e [[Agroni|Mbretit Agron]], (r. 250-231 para erës së re ), me të cilin ajo kishte një djalë të quajtur [[Pinej Ardiani|Pinej]]. Disa kohë para vdekjes së tij (231/230 BC), Agroni u divorcua nga Triteuta dhe u martua me [[Teuta e Ilirisë|Teutën]]. Kështu që kurora mbretërore e trashëguar nga djali i Mbretit Agron, Pinej, ishte vendosur nën kujdestarin e njerkës së tij Teuta (Mbretëresha regjente). Sipas Dio, [[Dhimiter Fari]] u martua me Triteutën dhe u bë regjent i Pinejit,<span class="mw-ref" id="cite_ref-FOOTNOTEKos2005267_1-0" rel="dc:references">[[#cite_note-FOOTNOTEKos2005267-1|<span class="mw-reflink-text"><nowiki>[1]</nowiki></span>]]</span><span class="mw-ref" id="cite_ref-FOOTNOTEKos2005267_1-0" rel="dc:references"></span> duke u bërë kështu sundimtari më i fuqishëm Ilir nëvitin 220 p.e.s.<span class="mw-ref" id="cite_ref-FOOTNOTEDzino201051_2-0" rel="dc:references">[[#cite_note-FOOTNOTEDzino201051-2|<span class="mw-reflink-text"><nowiki>[2]</nowiki></span>]]</span><span class="mw-ref" id="cite_ref-FOOTNOTEDzino201051_2-0" rel="dc:references"></span> 
 
== ReferencaReferime ==
<div class="reflist" style=" list-style-type: decimal;">
<references /></div>