Ndryshimi mes inspektimeve të "Zhou Enlai"

1 byte removed ,  1 vit më parë
v
→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 48 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q17410 (translate me))
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Zhou Enlai hartoi dhe zbatoi shumë politika të rëndësishme të jashtme të Kinës. Në vitin 1954, Zhou Enlai mori pjesë në konferencën e Gjenevës. Në këtë konferencë u zgjidh problemi i Indokinës, u pranua pavarësia e Vietnamit (përveç jugut), e Laosit dhe e Kamboxhias nga komuniteti ndërkombëtar. Në emër të Kinës, Zhou Enlai propozoi 5 parimet e bashkëekzistencës paqesore si normat e marrëdhënieve midis vendeve të ndryshme. Në konferencën e Bandungut të 29 vendeve aziatike e afrikane të zhvilluar në vitin 1955 në Indonezi, Zhou Enlai propozoi bashkëekzistencën paqesore dhe kundërshtoi kolonizimin. Ai vizitoi me radhë dhjetra vende evropiane, aziatike dhe afrikane, priti shumë udhëheqës dhe personalitete miqësore të vendeve të ndryshme duke thelluar miqësinë midis popullit kinez dhe popujve të tjerë në botë.
 
== ReferencaReferime ==
[http://albanian.cri.cn/chinaabc/chapter4/chapter40501.htm]