Ndryshimi mes inspektimeve të "Azia"

56 bytes added ,  10 muaj më parë
Shtove se nuk e kan bere cilat jan veçorit e azis jugperendimore
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Shtove se nuk e kan bere cilat jan veçorit e azis jugperendimore)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:LocationAsia.png|parapamje|280px|Harta e botës në të cilën me të gjelbërt është Azia.]]
[[Skeda:two-point-equidistant-asia.jpg|parapamje|280px|Azia]]
'''Azia''' është kontinenti më i madh dhe me dendësinë më të madhe të popullsisë në Tokë. Ky kontinent mbulon 8,6% të tërë sipërfaqes së tokës, është 4,5 herë më e madhe se [[Evropa]] dhe përbën 60% të popullatës botërore.
Nga Afrika, Azinë e ndan:
[[Kanali i Suezit]] dhe [[Deti i Kuq]].
Nga Amerika Veriore e ndan Ngushtica e Beringut. Cilat jan veçorit e azis jugperendimore
 
<br />
 
== Vendet dhe regjionet ==
Anonymous user