Ndryshimi mes inspektimeve të "Sanxhaku i Pazarit të Ri"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
{{Kryesor|Beteja e Pazarit të Ri}}
===Gjatë Perandorisë Osmane===
Sipas shënimeve të viteve 1905-1906 në këtë sanxhak jetonin 37,775 banorë. Shënimet japin të dhëna për përkatësin fetare të 27,980 banorëve mysliman (shqiptar) dhe të 19,795 krishterë (ortodoks të racës/kombësisë shqiptare dhe serbe)<ref>[{{Cite web |url=http://www.illyrians.org/serbprojects.html |title=illyrians.org] |accessdate=5 prill 2007 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20070518133338/http://www.illyrians.org/serbprojects.html |archivedate=18 maj 2007 |url-status=dead }}</ref> Deri në 1912 përbëhej nga [[Kaza|kazatë]] e mëposhtme:<ref name="Pollo1983">{{cite book|author=Stefanaq Pollo|title=Historia e Shqipërisë: Vitet 30 të shek. XIX-1912|volume=II|url=https://books.google.com/books?id=f4i4AAAAIAAJ|year=1983|publisher=Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë, Instituti i Historisë|page=49}}</ref>
*[[Kazaja e Novipazarit]]
*[[Kazaja e Senicës]]