Dallime mes rishikimeve të "Eukarioti"

32 bytes added ,  2 vjet më parë
Shtova permbajtje
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Janë qeliza që përmbajnë strukture komplete mbrenda membranës qelizore, për dallim nga Prokariotet, qelizat eukariote përmbajnë membranën qelizore që mban me vete materialin gjenetik. Organelet qelizore me te shpeshta që gjenden mrenda membranës janë : Mitokondritë, Kloroplastet dhe Aparati i Golgjit, mirëpo kemi edhe shume organele te tjera që kanë funksione te ndryshme, ato janë : Ribozome, Lizozome, Rrjeti endoplazmatik etj.
 
== Shiko edhendarjet këtë ==
Ajo ndahet ne ADN dhe ARN
* [[Qeliza]]
ADN ka perberje te adenines(A)
 
Guanina(G)
{{bio-cung}}
Citozina(C)
 
Timina(T)
[[Kategoria:Biologji]]
Anonymous user