Ndryshimi mes inspektimeve të "Japonia"

1 byte added ,  6 muaj më parë
v
:::[[Turizmi i Shteteve - {{PAGENAME}}|Turizmi]]
===Sporti===
Tradicionalisht, sumo është konsideruar sporti kombëtar i Japonisë.<ref>{{cite web|url=https://www.pbs.org/independentlens/sumoeastandwest/sumo.html|title=Sumo: East and West|trans-title=Sumo: Lindje dhe Perëndim|publisher=PBS|language=en|accessdate=10 mars 2007}}</ref> Artet marciale japoneze, xhudo, karateja dhe kendo janë sporte që praktikohen dhe pëlqehen nga shumica e popullisë së vendit. Pas [[Meiji Restoration]], shumë sporte perëndimore hynë për herë të parë në Japoni dhe u shpërndanë edhe në sistemin arsimor të vendit.<ref>{{cite web|url=http://www.uk.emb-japan.go.jp/en/facts/culture_dailylife.html#sports |archiveurl=https://web.archive.org/web/20070317192109/http://www.uk.emb-japan.go.jp/en/facts/culture_dailylife.html|archivedate=17 mars2007mars 2007|title=Culture and Daily Life|trans-title=Kultura dhe Jeta e Përditshme|publisher=Ambasada e Japonisë në MB|accessdate=27 mars 2007}}</ref>
 
Japonia ka qënë vendi organizator i Lojërave olimpike në disa raste; ata kanë mikpritur Lojërat olimpike verore në Tokjo në vitin 1964 dhe Lojërat olimpike dimërore në Sapporo në vitin 1972 dhe Nagano në vitin 1998.<ref>{{cite web|url=http://www.joc.or.jp/english/historyjapan/history_japan_bid.html|title=Olympic History in Japan|trans-title=Historia e lojërave olimpike në Histori|publisher=Japanese Olympic Committee|language=en|accessdate=7 janar 2011}}</ref> Për më tepër, Japonia organizoi [[Kampionati Botëror i Basketbollit 2006|Kampionatin Botëror të Basketbollit 2006]].<ref>{{cite web|url=http://www.fiba.com/pages/eng/fe/06_wcm/|title=2006 FIBA World Championship|trans-title=2006 FIFA Kampionati Botëror|publisher=FIBA|language=en|accessdate=10 maj 2017}}</ref> Tokjo gjithashtu do të jetë vendi organizator i [[Lojërat olimpike verore 2020|Lojërave olimpike verore 2020]], duke u bërë qyteti i parë aziatik që organizon këtë ngjarje dy herë.<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/lojrat-olimpike-2020-do-te-mbahen-ne-tokio/|title=Lojrat Olimpike 2020 do të mbahen në Tokio|publisher=Gazeta Panorama|date=8 shtator 2013|accessdate=25 shtator 2019}}</ref> Shteti ka pasur të drejtën të organizojë [[Kampionati Botëror i Vollejbollit për Gra|Kampionatin Botëror të Vollejbollit për Gra]] në pesë raste ([[FIVB Kampionati Botëror i Vollejbollit për Gra|1967]], [[FIVB Kampionati Botëror i Vollejbollit për Gra|1998]], [[FIVB Kampionati Botëror i Vollejbollit për Gra|2006]], [[FIVB Kampionati Botëror i Vollejbollit për Gra|2010]] dhe [[FIVB Kampionati Botëror i Vollejbollit për Gra 2018|2018]]), më shumë se çdo shtet tjetër.<ref>{{cite web|url=http://www.fivb.org/TheGame/TheGame_WorldChampionships.htm|title=The Game – World Championships – FIVB Women's World Championships Finals|trans-title=Loja – Kampionatet Botëror – FiVB Finalet e Kampionatit Botëror|publisher=FIVB|language=en|accessdate=13 qershor 2017}}</ref> Japonia është shteti më i suksesshëm aziatik në sportin e rregbisë, duke fituar trofeun [[Pesë Kombet Aziatike]] gjashtë herë (rekord) dhe trofeun e sapoformuar [[IRB Kupa e Kombeve të Paqësorit]] në vitin 2011. Japonia gjithashtu do të jetë vendi organizator i [[Kupa e Botës e Rregbisë|Kupës së Botës së Rregbisë]] për vitin 2019.<ref>{{cite web|url=http://www.rugbyworldcup.com/rugbyworldcup2019/news/newsid=2069327.html#japan+reaches+rest+asia|title=rugbyworldcup.com|accessdate=1 nëntor 2013 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20131217224929/http://www.rugbyworldcup.com/rugbyworldcup2019/news/newsid%3D2069327.html|archivedate=17 dhjetor 2013}}</ref>