Ndryshimi mes inspektimeve të "Japonia"

245 bytes added ,  6 muaj më parë
v
Japonia ka lidhje të forta me [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shtetet e Bashkuara]]. Që kur Japonia u mposht nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]], të dyja shtetet kanë mbajtur marrëdhënje të ngushta ekonomike dhe mbrojtëse. Shtetet e Bashkuara janë një treg i madh për eksportet japoneze dhe është burimi i parë për importet japoneze; Shba-ja është gjithashtu e angazhuar për të mbrojtur Japoninë, duke vendosur disa baza ushtarake për atë qëllim.<ref>{{cite web|url=http://afe.easia.columbia.edu/japan/japanworkbook/fpdefense/foreign.htm|title=Japan's Foreign Relations and Role in the World Today|trans-title=Marrëdhënjet e Jashtme të Japonisë dhe Roli në Botë Sot|website=Asia for Educators|language=en|accessdate=13 nëntor 2016}}</ref> Pasi Japonia u mposht në Luftën e Dytë Botërore, Ishujt e Marianës Veriore të kontrolluara nga Japonia kaluan në kontrollin e Shteteve të Bashkuara.<ref>''The Covenant to Establish a Commonwealth of the Northern Mariana Islands in Political Union With the United States of America'', {{USStatute|94|241|90|263|1976|03|24}}</ref>
 
Japonia kundërshton kontrollin e [[Rusia|Rusisë]] mbi pjesën jugore të Ishujve Kuril (përfshirë Etorofu, Kunashiri, Shikotan, dhe Habomai), të cilat u pushtuan nga [[Bashkimi Sovjetik]] në vitin 1945.<ref>{{cite web|url=https://www.mofa.go.jp/region/europe/russia/territory/index.html|title=Japanese Territory, Northern Territories|trans-title=Territoret japoneze, territoret veriore|publisher=[[Ministria e Punëve të Brëndshme (Japonia)|MOFA]]|website=mofa.go.jp|language=en|date=4 prill 2014}}</ref> Edhe pse kontrolli i [[Koreja e Jugut|Koresë së Jugut]] mbi [[Shkëmbinjtë Liancourt]] (Japonisht: ''Takeshima'', Koreanisht: ''Dokdo'') njihet, Japonia vazhdon t'a kundërshtoj dhe vazhdon t'a konsiderojë si pjesë të vetën.<ref name="takeshima">{{cite web|url=https://www.mofa.go.jp/region/asia-paci/takeshima/index.html|title=Japanese Territory, Takeshima|trans-title=Territoret Japoneze, Takeshima|publisher=MOFA|website=mofa.go.jp|language=en|date=30 korrik 2014}}</ref> Japonia ka marrëdhënje të tensionuar me Republikën Popullore të Kinës dhe [[Taivani|Republikën e Kinës]] për [[Ishujt Senkaku]]; me Republikën Popullore të Kinës, Japonia ka mosdakortësi edhe rreth statusit të [[Okinotorishima]]s.
 
== Njësitë administrative ==