Dallime mes rishikimeve të "Bujqësia në Shqipëri"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v
[[Skeda:Albaniens_kust.jpg|parapamje|320x320px|[[Riviera shqiptare]] është ie famshëmfamshme për plantacionet e saj të [[Ulliri|ullirit]] dhe [[Citrus|agrumeve]].]]
'''Bujqësia në [[Shqipëria|Shqipëri]]''' punëson 47.8% të popullsisë dhe rreth 24.31% e tokës përdoret për qëllime bujqësore. Bujqësia kontribuon në 18.9% të PBB-së së vendit. Në vitin 1990, produktet bujqësore vendase përbëjnë 63% të shpenzimeve vendase dhe 25% për eksport. Si pjesë e para-procesit për pranim të Shqipërisë për në [[Bashkimi Evropian|BE]], fermerët janë duke u ndihmuar përmes fondeve IPA 2011 për të përmirësuar standardet e bujqësisë shqiptare.<ref>{{Cito web|url=http://ec.europa.eu/enlargement/pdf/albania/ipa/2011/pf_7_agriculture_ipard_like_measures.pdf|title=Annex 15 — Template of Project Fiche for IPA programmes / component I - centralised management|accessdate=2016-06-17|format=PDF}}</ref>