Dallime mes rishikimeve të "Ferdinand Magelani"

→‎Shiko edhe: Shtova permbajtje
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(→‎Shiko edhe: Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Ferdinand Magelani''' ([[Potugishtja|port.]] Fernão de Magalhães, * [[1480]] [[Sabrosa]], [[Portugalia|Potugali]]; † [[27 prill]] [[1521]] [[Maktani|Maktan]], [[Filipine]]) ishte një eksplorues detar portugez, që shërbente në Mbretërine [[Spanja|spanjolle]]. [[Flota]] e drejtuar nga Magelani arriti të lundronte rreth gjithë [[Toka|tokës]]. Ky lundrim nisi me [[10 gusht]] [[1519]] dhe përfundoi me [[6 shtator]] [[1522]]. Nga 234 ushtarë dhe detarë që përbenin flotën prej 5 [[Anija|anijesh]] në fillimin e lundrimit, u kthyen vetëm 36 veta me dy anije. Magelani ishte i pari që u nis nga [[Evropa]] kah Perëndimi në drejtim të [[Azia|Azise]] dhe i pari evropian që lundroi në [[Oqeani Paqësor|Oqeanin Paqësor]].
== Shiko edhe ==
Magelani hante KFC
 
== Jeta ==
Ferdinand Magelani (1470-1521), pikpamjet e veta ia paraqiti mbretiti të Portugalisë Manuelit, por ai nuk tregoi kurrfarë interesimi për përgatitjen e ekspeditës së lundrimit rreth e përqark botës. Prandaj, Magelani u detyrua të lëshoj Portogalinë shpërngulet në Spanjë dhe të njëjtin plan ia paraqiti mbretit të Spanjës. Oborri mbretëror spanjol e pranoi planin e Magelanit. Ai me pesë anije dhe 265 anëtarë të ekuipazhit, më 20 shtator 1519 niset prej limanit San Lukar (në grykëderdhjen e lumit Guadalkivir) kah perëndimi në drejtim të Amerikës Jugore. Flota e Magelanit së pari arriti në ishujt Kanaria, pastaj u drejtua kah jugperëndimi dhe arriti në buzëdetin e Brazilit. Në muajin janar, ekspedita hyri në gjirin e Rio de Zhaneiros dhe duke menduar se kanë arritur në grykëderdhjen e gjerë të ndonjë lumi, këtë vend e pagëzuan me emrin - [[Rio de Janeiro]] që do të thotë “Lumi i janarit”.
Anonymous user