Ndryshimi mes inspektimeve të "AppleScript"

1.092 bytes added ,  11 muaj më parë
v
Reverted 1 edit by 2600:387:0:809:0:0:0:5D (talk) to last revision by InternetArchiveBot. (TW)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Reverted 1 edit by 2600:387:0:809:0:0:0:5D (talk) to last revision by InternetArchiveBot. (TW))
Etiketa: Undo
 
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
{{Infobox gjuhë programimi
|name = AppleScript
|logo = [[Skeda:AppleScript_Editor.png|AppleScript icon]]
|caption = AppleScript editor icon
|developer = [[Apple Inc.|Apple, Inc.]]
|latest_release_version = 1.10.7
|latest_release_date = <small>[[2006-06-30]]</small>
|operating_system = [[Mac OS X|Mac OS]] [[Mac OS X|X]]/[[Mac OS 9|9]]
|genre = [[Scripting language]]
|license = Apple [[EULA]] (copa të mundshme nën [[Apple Public Source License|APSL]])
|website = http://www.apple.com/applescript/
}}
 
'''AppleScript''' ''([[shqiptimi|lexo:]] EppëllSkript)'', është një [[gjuha script|gjuhë script]] (''program i shpejtë'', [[gjuha angleze|ang.]] ''script language'') e shpikur nga [[Apple Inc.]], dhe e ndërtuar në [[Mac OS X|Mac OS]].
 
Gjeneralisht ''AppleScript'' është fjala që përdoret për të emërtuar ''faqet ndërmjetëse scripting'' ([[gjuha angleze|ang.]] ''interface scripting''), që është bërë për të punuar në paralel me ''faqen ndërmjetëse grafike së përdoruesit'' ([[GUI]] ''Graphical User Interface'').
 
== Shikoni edhe ==
* [[Gjuhë programimi]]
26

edits