Ndryshimi mes inspektimeve të "George W. Bush"

1.888 bytes added ,  11 muaj më parë
v
Reverted 1 edit by 2600:387:0:809:0:0:0:5D (talk) to last revision by Diradul. (TW)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Reverted 1 edit by 2600:387:0:809:0:0:0:5D (talk) to last revision by Diradul. (TW))
Etiketa: Undo
{{Kutia Presidentët e SHBA-së
| Emri = George W. Bush
| Figura = George-W-Bush.jpeg
| Madhësia e Figurës = 230px
| Detyra = Presidenti i 43-të i Shteteve të Bashkuara
| Fillimi i afatit = [[20 janar]] [[2001]]
| Mbarimi i afatit = [[20 janar]] [[2009]]
| Paraardhësi = [[Bill Clinton]]
| Pasardhësi = [[Barack Obama]]
| Detyra2 = Guvernatori i 46-të i Teksasit
| Fillimi i afatit2 = [[17 janar]] [[1995]]
| Mbarimi i afatit2 = [[21 dhjetor]] [[2000]]
| Paraardhësi2 = Ann Richards
| Pasardhësi2 = Rick Perry
| Datëlindja = [[6 korrik]] [[1946]]
| Vendlindja = [[New Haven]], [[Connecticut]], [[USA]]
| Datëvdekja =
| Vendvdekja =
| Profesioni = Politikan, Sipërmarrës
| Shkolla = Universiteti Yale, Universiteti i Harvardit Biznes
| Partia = [[Partia Republikane (ShBA)|Partia Republikane]]
| Bashkëshortja = Laura Welch <small>(m.1977)</small>
| Fëmijë = Barbara dhe Jenna
| Feja = Episkopalian <small>(para 1977)</small>, Metodist <small>(që nga 1977)</small>
| Nënshkrimi = GeorgeWBush Signature.svg
}}
 
'''George Walker Bush''' ([[Gjuha shqipe|sq.]] ''Xhorxh Uokër Bush'') lindi më [[6 korrik]] të vitit [[1946]] në [[New Haven (Connecticut)|New Haven]], [[Connecticut]]. Ai është një [[Partia Republikane|politikan republikan]] i [[ShBA]]-së dhe [[Lista e Presidentëve të ShBA|presidenti]] i 43-të i vendit. I ati i tij [[George H. W. Bush]] ishte presidenti i 41-t i [[ShBA]]-së.
Filloi pune si president ne 20 janar 2001.
 
Është djali më i madhi i ish presidentit amerikan George H. W. Bush. Para se te zgjidhej si president ka qenë governatori i 46-shtë i [[Teksasi]]t qe prej [[1995]]. Bush u rizgjodh president në vitin 2004.
 
== Biografia ==
Pasi mbaroi kolegjin punoi në bizinesin familiar të [[naftë]]s.
26

edits