Ndryshimi mes inspektimeve të "Beogradi"

1.815 bytes added ,  11 muaj më parë
v
Reverted 1 edit by 2600:387:0:809:0:0:0:5D (talk) to last revision by InternetArchiveBot. (TW)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Reverted 1 edit by 2600:387:0:809:0:0:0:5D (talk) to last revision by InternetArchiveBot. (TW))
Etiketa: Undo
{{Qytet
|Qyteti = Beogradi
|Emri në gjuhën vendase = Београд / Beograd
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|Nofka =
|Moto =
|FIGURA-FLAMUR = Flag of Belgrade.svg
|FIGURA-FLAMUR-STRUKTURË =
|ARTIKUJ-FLAMUR = Flamuri i Beogradit
|FIGURA-EMBLEMA = Coat of Arms Belgrade.png
|FIGURA-EMBLEMA-GJERËSIA = 90px
|ARTIKUJ-EMBLEMA = Emblema e Beogradit
|Pamje =
|Përshkrimi i pamjes = Pamje nga Beogradi
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti = Serbia
|Komuna = 17
|Distrikti = Qyteti i Beogradit
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 3227
|Sipërfaqja Tokë =
|Sipërfaqja Ujë =
|Popullsia = 1.710.000
|Dendësia = 3.283/km²
|Zona urbane =
|Zona metropolitane = 2.500.000
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia = 117 m
|Vendasit =
|Themelimi = [[279 p.e.s.]](Nga [[Keltët]] me emrin [[Singidunum]])
|Zona Kohore = CET ([[Coordinated Universal Time|UTC]]+1)
|Ora Verore =
|Kodi Postal = 11000
|Prefiksi = (+381) 11
|Targa e automjeteve = BG
|Aeroporti =
|Kryetari i Bashkisë = Siniša Mali
|Asambleja rajonale =
|Partia udhëheqëse = DS/G17+/SPS-PUPS/LDP
|WebFaqja = [http://www.beograd.rs/ www.beograd.rs]
|harta = Serbia
|gjerësia = 44.820556
|gjatësia = 20.462222
}}
 
'''Beogradi''' ([[gjuha serbe|serbisht]] Беoград / Beograd) është qyteti më i madh në [[Serbia|Serbi]] dhe kryeqyteti i saj. Beogradi ishte edhe kryeqyteti i ish Jugosllavisë.
 
== Historia ==
Beogradi është një nga qytetet më të vjetra në [[Evropa|Evropë]] me dëshmi arkeologjike që datojnë që nga [[Shekulli V p.e.s.|shek V p.e.s.]]<ref name="hist">[http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=320 Discover Belgrade]; [http://www.visiteurope.com/ccm/where_to_go/city/detail/?nav_cat=677231&lang=fr_GL&item_url=/NTO-Serbia/unique-pages/regions/cities/belgrade-capital-city.pt Beograd, hovudstad] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20080313022749/http://www.visiteurope.com/ccm/where_to_go/city/detail/?nav_cat=677231&lang=fr_GL&item_url=%2FNTO-Serbia%2Funique-pages%2Fregions%2Fcities%2Fbelgrade-capital-city.pt |date=13 mars 2008 }}</ref>. Në lashtësi ky vend ka qenë populluar nga keltët dhe ilirët.<ref name="p104ezboardcom">http://p104.ezboard.com/Skordiski/fistorijabalkanafrm27.showMessage?topicID=209.topic</ref>. Më pas u mor nga romakët derisa në shek VI e.s. u vendosën përfundimisht serbët. Duke pasur pozicion strategjik, qyteti ka qenë luftuar për më shumë se 140 herë që nga antikiteti.<ref>http://www.timesonline.co.uk/tol/travel/holiday_type/music_and_travel/article4385812.ece</ref> Në mesjetë ai u bë pjesë [[Perandoria Bizantine|Perandorisë Bizantine]], Perandorisë Franke, Mbretërisë së Hungarisë dhe Principatës serbe. Në vitin 1521 Beogradi u pushtua nga [[Perandoria Osmane]] dhe u bë selia e Pashallëkut të Beogradit, si qyteti më i rëndësishëm osman në Evropë<ref>{{Cite web |url=http://www.belgradenet.com/belgrade_history_middle_ages.html |title=The History of Belgrade: Middle Ages - Turkish Conquest - Liberation of Belgrade<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën --> |accessdate=12 mars 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20081230032249/http://www.belgradenet.com/belgrade_history_middle_ages.html |archivedate=30 dhjetor 2008 |url-status=dead }}</ref> dhe nga qytetet më të mëdha evropiane.<ref>[http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=201251 City of Belgrade - Turkish and Austrian Rule<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref> Serbët morën përsëri kontrollin e qytetit në vitin [[1841]], pas revolucionit serb. Beogradi verior u mbeti Austro-Hungarezëve deri në vitin [[1918]]. Ka qenë kryeqytet i Jugosllavisë e më pas i konfederatës Serbi dhe Mali i Zi deri në vitin 2006. Pas kësaj, qyteti ka përjetuar rritje të madhe kulturore dhe ekonomike.<ref>[http://www.beobuild.rs/projects.php Beobuild - Construction projects and urban news from Belgrade<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref><ref>{{Cite web |url=http://www.fdimagazine.com/news/fullstory.php/aid/1543/ |title=fDi Intelligence – Your source for foreign direct investment information - fDiIntelligence.com<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën --> |accessdate=12 mars 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100712003809/http://www.fdimagazine.com/news/fullstory.php/aid/1543/ |archivedate=12 korrik 2010 |url-status=dead }}</ref>
26

edits