Ndryshimi mes inspektimeve të "Poliana"

95 bytes removed ,  11 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e 109.69.5.70 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.
v (U kthyen ndryshimet e 109.69.5.70 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
aiiiiii sa gjynaf ka booooooooooooooooooo e ka vra qenin tim sh ume tull tmodhe uaaaaaaaaaaaaa Pollyanna është një roman më i shitur i vitit 1913 nga Eleanor H. Porter, i cili tani konsiderohet klasik i letërsisë për fëmijë, me emrin e karakterit titullar duke u bërë një term popullor për dikë me të njëjtin mendim optimist: [1] një paragjykim nënndërgjegjeshëm ndaj pozitës shpesh përshkruhet si parimi Pollyanna. Libri ishte një sukses i tillë që Porter shpejt prodhoi një vazhdim, Pollyanna Grows Up (1915). Njëmbëdhjetë më shumë pasazhe Pollyanna, të njohura si "Librat e Gëzuar", u botuan më vonë, shumica e tyre e shkruar nga Elizabeth Borton ose Harriet Lummis Smith. Vazhdimi i mëtejshëm pasoi, përfshirë Pollyanna luan lojë nga Colleen L. Reece, botuar në 1997.
Pollyanna është përshtatur për film disa herë. Disa nga më të njohurat janë versioni Disney i 1960-ës, me aktoren e fëmijës Hayley Mills, e cila fitoi një Oskar të veçantë për rolin dhe versionin e vitit 1920 me starring Mary Pickford.
Emri, "Pollyanna", u përmend në këngën "Everybody loves a Lover" (1958), e cila u bë një hit për Doris Day.
101

edits