Dallime mes rishikimeve të "Lista e Kuqe e BNRN-së"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
'''Lista e Kuqe e BNRN-së''' (e njohur edhe si '''Lista e BNRN-së e specieve të rrezikuara'''), e themeluar në vitin 1964, është renditja më e hollësishme në botë e gjendjes së ruajtjes së specieve [[biologjia|biologjike]], duke i radhitur ato sipas kategorive të rrezikshmërisë, duke iu referuar anekseve relevante të Direktivave të BE-së 79/409 dhe 92/43.<ref>Ligji për mbrojtjen e naturës; [http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2005_02-L18_al.pdf Amëza assembly-kosova] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20070929095636/http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2005_02-L18_al.pdf |date=29 shtator 2007 }}</ref> [[Bashkësia Ndërkombëtare për Ruajtjen e Natyrës]] (BNRN) është autoriteti kryesor në botë për çështjen e gjendjes së ruajtjes së specieve. Shtete dhe organizata të ndryshme nxjerrin një sërë listash të kuqe rajonale të cilat çmojnë rrezikimin e zhdukjes së specieve përbrenda një njësie administrative të caktuar.{{citation needed}}
 
== Shiko edhe ==