Ndryshimi mes inspektimeve të "Piramida (roman)"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Vepra ==
Pjesa e parë e veprës uU shkrua në vitet 1988-1990 dhe u dërgua për botim në atë periudhë po u refuzua nga botuesi shqiptar. U botua në trajtë novele në janar 1991 në disa numra të gazetës së re opozitare [[Rilindja Demokratike]].<ref name="Elsie">{{cite book|author1=Robert Elsie|authorlink1=Robert Elsie|title=Albanian Literature: A Short History|date=2005|publisher=I.B.Taurus|isbn=1-84511-031-5|page=178}}</ref> Pas vendosjes së pluralizmit u përfundua dhe u botua në Tiranë dhe Paris.
 
Ngjarja vendoset në Egjiptin e lashtë, ku faraoni Keops mbikëqyr ndërtimin e varrit të tij, një piramidë madhështore, të cilën e ndërtojnë mijëra nënshtetas të indoktrinuar. Piramida përpin resurset dhe energjinë e Egjiptit, me mijëra vdesin gjatë ndërtimit të saj ndërsa faraoni i çmendur Keopsi lëshon në mënyrë periodike valë arrestimesh dhe torturash ndaj atyre që akuzohen rrejshëm për sabotimin e projektit.<ref name="Publishersweekly">https://www.publishersweekly.com/978-1-55970-314-7</ref>
Anonymous user