Ndryshimi mes inspektimeve të "Kisha e Shën Nikollës (Lezhë)"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
[[File:Lezhë, Skanderbegův památník II.jpg|thumb|Rrënojat e Xhamisë Selimije brenda mauzoleut]]
[[Skeda:Alessio (Archivio fotografico Società Geografica Italiana).jpg|parapamje|Xhamia e Selimijes mes shtëpive të Lezhës, nga një inçizim i çerekut të parë të shekullit XX]]
'''Xhamia e Selimijes''' në qytetin e Lezhës, ku më 1981 u ngrit [[Mauzoleu i Skënderbeut]], është vendi ku besohet se gjenden eshtrat e Skënderbeut.
 
Xhamia nuk i mbijetoi revolucionit kulturor të 1967, minarja iu shemb dhe më 1981 iu shfrytëzua struktura për të ngritur Mauzoleun e Skënderbeut.<ref>{{Cite web|url=http://www.lezha.gov.al/web/plani_strategjik_2013_2030_alb_349.pdf|title=Bashkia Lezhë: Plani Strategjik për Zhvillimin e Qëndrueshëm të Komunitetit të Lezhës, 2013 – 2030}}</ref>
 
== Restaurimi i xhamisë ==
Në fillim të vitit 2018 u anoncua projekti i restaurimit i cili filloi në qershor 2018 dhe ka përfunduar.
 
== Shiko edhe ==
Anonymous user