Dallime mes rishikimeve të "Kriprat minerale"

ese e se
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (U kthyen ndryshimet e 185.226.88.3 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.)
Etiketa: Rollback
(ese e se)
Kriprat Minerale jane perberes te domosdoshem te indeve kalciumi. Mer pjese ne ndertimin e kockave,dhembjeve kontraktimin emoskular {sidomos te zemres},mpiksjen e gjakut absorbimin e vit. B12 akvitetin e enzimave percimin nevror.Perthithet ne pranin e vit D.Mungesa jep :Ricket ,tetani ,dentim te rritjes sidomos dhembjeve dhe kockave. Gjendet neproduktet e qumshit,verdhen e vezes,sardele,soy,zarzavatet e thara.Pervec ujit rol te madh ne jeten e qelizes luajne edhe kriprat minerale . Mungesa apo sasia e tepert e tyre mund te ndikojn ne crregullime teproceseve te jetes po ashtu mund te shkaktojne edhe vdekjen e qelizave.Sasia e kriprave minerale nuk eshte e njejte ne te gjithe organizmat esee se gjalles.Kaq informacion ka!
 
[[Kategoria:Kimi-cung]]
Anonymous user