Ndryshimi mes inspektimeve të "Pallati i ëndrrave"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
}}
'''Pallati i ëndrrave''' është roman i shkruar nga [[Ismail Kadare]] në vitet 1976-1981, dhe botuar për herë të parë më 1981 në përmbledhjen "''Emblema e dikurshme''" nën titullin '''Nëpunësi i pallatit të ëndrrave'''. Pas botimit u ndalua.
 
Eshtë roman që sipërfaqësisht sulmon Perandorinë Osmane, por godet çdo sistem totalitar që provon të ushtrojë pushtet absolut mbi individin.<ref name="Apolloni">{{cite book|last1=Apolloni|first1=Ag|title=Paradigma e Proteut|date=2012|publisher=OM|place=Prishtinë|page=24}}</ref>
 
== Vepra ==
Anonymous user