Ndryshimi mes inspektimeve të "Galileo Galilei"

18 bytes added ,  11 muaj më parë
Un mendoj se vdekja e tij se do ndryshonte
v (→‎Referimet: Referenca -> Referime duke përdorur AWB)
(Un mendoj se vdekja e tij se do ndryshonte)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Galileo ishte i pari që erdhi në përfundim të çështjes së maleve hënore dhe kratereve. Në studimet e tij paraqiti edhe grafike topografike, duke vlerësuar lartësitë e maleve. Hëna nuk ishte ashtu siç e kishte shpjeguar Aristoteli, sferë e përkryer. <ref name="panofsky">{{Cite journal|doi = 10.1086/348450|last = Panofsky|first = Erwin|author-link = Erwin Panofsky|title = Galileo as a Critic of the Arts: Aesthetic Attitude and Scientific Thought|journal = Isis|volume = 47|issue = 1|pages = 3–15|date = 1956|jstor = 227542}}</ref>
 
==Vdekja e Galileo Galilei==
Galileo vazhdoi të pranonte vizitorë deri në vitin 1642, kur, pasi vuajti ethe dhe rrahje të shpejta të zemrës, vdiq më 8 janar 1642, në moshën 77 vjeçare. <ref>{{Catholic Encyclopedia |title=Galileo Galilei |url=http://www.newadvent.org/cathen/06342b.htm |prescript= |year=1909 |no-icon=1 | first=John |last=Gerard}}</ref> [[Duka i madh i Toskanës]], [[Ferdinando II]], dëshironte ta varroste atë në trupin kryesor të Bazilikës së Santa Croce, pranë varreve të babait dhe paraardhësve të tjerë, dhe të ndërtonte një mauzoleum prej mermeri në nder të tij.<ref name=Funerali>[[#Reference-Shea&Artigas-2003|Shea & Artigas (2003, p. 199)]]; [[#Reference-Sobel-2000|Sobel (2000, p. 378)]].</ref>
 
Anonymous user