Ndryshimi mes inspektimeve të "Kanuni"

1.595 bytes removed ,  1 vit më parë
U kthye versioni 2045762 i bërë nga 148.251.233.216 (diskutimet) irrilevante krahasuar me teresine e artikullit, prurjet kallep cenojne ekuilibrin e punimit te deritanishem
(U kthye versioni 2045762 i bërë nga 148.251.233.216 (diskutimet) irrilevante krahasuar me teresine e artikullit, prurjet kallep cenojne ekuilibrin e punimit te deritanishem)
Etiketa: Undo
 
== Studimet ==
Ligja i Lekë Dukagjinit (Kanuni) u emërua pas princit mesjetar [[Shqiptarët|arbër]] [[Lekë Dukagjini]] i cili sundoi në veri të Shqipërisë dhe kodifikoi ligjet zakonore të malësive.<ref name="Gawrych30"/> Kodi u shkrua vetëm në [[Shekulli XIX|shekullin XIX]] nga [[Shtjefën Gjeçovi]] dhe u botua pjesërisht në periodikun [[Hylli i Dritës]] në 1913.<ref name=Co22/> Versioni i plotë u shfaq vetëm në vitin 1933 pas vdekjes së Gjeçovit në 1926.<ref name="Co22">{{cite book| last = Cook| first = Bernard| title = Europe since 1945 an encyclopedia| url = https://books.google.com/books?id=ox_gXq2jpdYC&pg=PA22| accessdate = 2010-07-01| year = 2001| publisher = Garland Publishing| isbn = 0-8153-4057-5| page = 22 }}</ref> Megjithëse i atribuohen Lekë Dukagjinit, ligjet u zhvilluan me kalimin e kohës si një mënyrë për të sjellë ligjin dhe rregullin në trojet shqiptare. Kanuni është i ndarë në 12 seksione,<ref>[http://www.ciaonet.org/wps/yoa01/ Religion and Society in Present-Day Albania] by Antonia Young</ref> dhe versioni i Gjeçovit ka 1,262 artikuj që udhëzojnë të gjitha aspektet e jetës malore: organizimin ekonomik të familjes, mikpritjen, vëllazërimin, fisin, kufijtë, punën, martesën, tokën etj.<ref name=Co22/> [[Besa]] dhe [[nderi]] kanë një rëndësi kryesore në të gjithë kodin si gurthemeli i sjelljes personale dhe shoqërore.<ref name=Co22/><ref name="Gawrych115">{{harvnb|Gawrych|2006|p=115.}}</ref> Kanuni vlen si për shqiptarët e [[Krishtërimi|krishterë]] ashtu edhe për ata [[Islami|myslimanë]].<ref name=Co22/>
Të parët që nisën grumbullimin e të drejtës zakonore ishin klerikët katolikë [[Lazër Mjeda|Lazër Mjedja]], Nikollë Ashta dhe Shtjefën Gjeçovi.<ref>{{Cite book|title=Einführung in die Albanologie|last=Fiedler|first=Wilfried|publisher=|year=2006|isbn=|location=Meißen|pages=102}}</ref> Më pas kjo punë grumbullimi përvijoi nga Zef Valentini, Margaret Hasluck, Rrok Zojzi, [[Qemal Haxhihasani]], [[Frano Illia]], Kristo Frashëri,<ref>{{Cite book|title=Kanuni i Skënderbeut, vepër monumentale e kulturës sonë|last=Ahmeti|first=Musa|publisher=Lemba|year=2005|isbn=|location=|pages=|volume=9}}</ref> Xhemal Meçi, Pal Doçi, Fadil Mehmeti, Haxhi Goci, Shefqet Hoxha, Xhafer Martini<ref name=":4">{{Cite web|url=http://kanunilaberise.tripod.com/id13.html|title=Mbledhja e Normave të Kanunit të Labërisë|website=kanunilaberise.tripod.com|last=Elezi|first=Ismet}}</ref> dhe Bardhyl Prifti.<ref>{{Harvnb|Bardhoshi|2016|page=121.}}</ref>
 
992

edits