Ndryshimi mes inspektimeve të "Kisha e Shën Nikollës (Lezhë)"

Machiel Kiel
(Machiel Kiel)
Etiketa: Ridrejtim i ri
#RIDREJTO [[Xhamia Selimije]]
{{cung|Shqipëria}}
[[File:Lezhë, Skanderbegův památník II.jpg|thumb|Rrënojat e Kishës së Shën Nikollës brenda mauzoleut]]
[[Skeda:Alessio (Archivio fotografico Società Geografica Italiana).jpg|parapamje|Kisha e Shën Nikollës mes shtëpive të Lezhës, nga një inçizim i çerekut të parë të shekullit XX]]
'''Kisha e Shën Nikollës'''<ref name=""> {{cite web | url=http://imk.gov.al/site/?p=5804 | title=Përfundon restaurimi i Memorialit të Skënderbeut, Lezhë | publisher=[[Instituti i Monumenteve të Kulturës]] }}</ref> (apo ''Katedralja e Shën Nikollës'', ''Kisha e Shën Kollit'') njohur edhe si '''Xhamia e Selimijes''' në qytetin e Lezhës, ku më 1981 u ngrit [[Mauzoleu i Skënderbeut]], është vendi ku besohet se gjenden eshtrat e Skënderbeut.
 
== Historia ==
Në zanafillë ndërtesa qe një kishë kushtuar Shën Nikollës, ende vijon të mbetet një afresk i të shenjtit në rrënojat e kishës, megjithëse tejet e dëmtuar. Kisha qëndronte në pjesën e brendshme të qytetit ilirik që u rindërtua më vonë nga romakët në shek. I p.K. Dëshmi e kësaj është ''guri Gaviarius'' përballë hyrjes, që u nxorr gjatë gërmimeve arkeologjike të viteve 1975-1980 nga Frano Prendi dhe Koço Zheku.
 
Themelet e saj janë të [[Shekulli XIV|shek. XIV]], katedralja është e tipit bazilikar me gjatësi 17 m dhe gjerësi 8 m. Ruhet në muret e saj një afresk i Shën Nikollës.
 
Me pushtimin e Lezhës nga Perandoria Osmane, kisha më 1580 u shndërrua në xhami kushtuar [[Sulltani|Sulltan]] [[Selimi I|Selimit I]], prej nga edhe mori emrin ''Selimije.''
 
Xhamia nuk i mbijetoi revolucionit kulturor të 1967, minarja iu shemb dhe më 1981 iu shfrytëzua struktura për të ngritur Mauzoleun e Skënderbeut.<ref>{{Cite web|url=http://www.lezha.gov.al/web/plani_strategjik_2013_2030_alb_349.pdf|title=Bashkia Lezhë: Plani Strategjik për Zhvillimin e Qëndrueshëm të Komunitetit të Lezhës, 2013 – 2030}}</ref>
 
== Restaurimi ==
Në fillim të vitit 2018 u anoncua projekti i restaurimit i cili filloi në qershor 2018 dhe ka përfunduar.
 
== Shiko edhe ==
* [[Lista e objekte fetare në Shqipëri që janë monumente kulture]]
 
== Referimet ==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Xhami në Shqipëri]]
[[Kategoria:Katedrale]]
[[Kategoria:Lezhë]]
992

edits