Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhamia Selimije"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Removed redirect to Kisha e Shën Nikollës (Lezhë))
Etiketa: Hoqi ridrejtimin
[[File:Lezhë, Skanderbegův památník II.jpg|thumb|Rrënojat e Xhamisë Selimijexhamisë brenda mauzoleut]]
'''Xhamia Selimije''', është një [[Xhamia|xhami]] historike në qytetin e [[Lezha|Lezhës]], ku më 1981 u ngrit [[Mauzoleu i Skënderbeut]]. Kisha që u shndërrua për t'u bërë xhami ishe katedralja e qytetit, kushtuar [[Shën Nikolla|Shën Nikollës]].<ref name=":Kiel">{{Cite book|title=Arkitektura osmane në Shqipëri (1385-1912)|last=Kiel|first=Machiel|publisher=IRCICA|year=2012|isbn=9789290632429|location=Stamboll|pages=282, 285|authorlink=Machiel Kiel|translator=Holta Vrioni|origyear=1990}}</ref>
[[Skeda:Alessio (Archivio fotografico Società Geografica Italiana).jpg|parapamje|Kisha e Shën Nikollës mes shtëpive të Lezhës, nga një inçizim i çerekut të parë të shekullit XX]]
'''Xhamia Selimije'''<ref name=":Kiel">{{Cite book|title=Arkitektura osmane në Shqipëri (1385-1912)|last=Kiel|first=Machiel|publisher=IRCICA|year=2012|isbn=9789290632429|location=Stamboll|pages=282, 285|authorlink=Machiel Kiel|translator=Holta Vrioni|origyear=1990}}</ref> (apo ''Kisha e Shën Kollit'') njohur edhe si '''Xhamia e Selimijes''' në qytetin e Lezhës, ku më 1981 u ngrit [[Mauzoleu i Skënderbeut]], është vendi ku besohet se gjenden eshtrat e Skënderbeut.
 
== Historia ==
Në zanafillë ndërtesa qe një kishë kushtuar Shën Nikollës, ende vijon të mbetet një afresk i të shenjtit në rrënojat e kishës, megjithëse tejet e dëmtuar. Kisha qëndronte në pjesën e brendshme të qytetit ilirik që u rindërtua më vonë nga romakët në shek. I p.K. Dëshmi e kësaj është ''guri Gaviarius'' përballë hyrjes, që u nxorr gjatë gërmimeve arkeologjike të viteve 1975-1980 nga Frano Prendi dhe Koço Zheku.
 
=== Katedralja ===
Themelet e saj janë të [[Shekulli XIV|shek. XIV]], katedralja është e tipit bazilikar me gjatësi 17 m dhe gjerësi 8 m. Ruhet në muret e saj një afresk i Shën Nikollës.
Me kërkimet e zgjeruara arkeologjike të 1968, u nxorrën në pah mbetjet e një katedraleje të shek. XV.<ref name=":Kiel" /> Katedralja e dikurshme e qytetit të Lezhës, e cila i kushtohej Shën Nikollës, qe e stilit gotik kolonial dhe shërbente si strehë për varrin e Skënderbeut. Qyteti mbeti në duart e venedikasve deri në çerekun e fundit të shekullit XVI, kohë gjatë së cilës u shndërrua në xhami.
 
=== Xhamia ===
Me pushtimin e Lezhës nga Perandoria Osmane, kisha më 1580 u shndërrua në xhami kushtuar [[Sulltani|Sulltan]] [[Selimi I|Selimit I]], prej nga edhe mori emrin ''Selimije.''
[[Skeda:Alessio (Archivio fotografico Società Geografica Italiana).jpg|parapamje|Xhamia Selimije në një inçizim në çerekun e parë të shek. XX.|alt=|majtas]]Gjatë viteve 1620-1630 kjo xhami u braktis, sepse gjatë shekujve XVII dhe XVIII veprimtaria ekonomike e Lezhës pësoi rënie të ndjeshme. [[Evlija Çelebi|Evlija Çelebiu]] në udhëpërshkrimin e tij nuk përmend as numrin e shtëpive të qytetit e as xhami. Ngrehina mbeti rrënojë deri nga fundi i shek. XVIII, kur u rindërtua nga [[Sulltani|Sulltan]] [[Selimi III]] dhe u emërtua sipas emrit të tij.<ref>{{Harvnb|Kiel|2012|page=283.}}</ref> Sipas historianit të arkitekturës Kiel, minarja e xhamisë e cila qëndronte deri më 1978, ishte ende e re. Por tërmeti i 1979 shkatërroi një numër të madh ndërtesash në qytet, si dhe xhaminë.<ref name=":Kiel" /> Gjatë rindërtimit u vendos heqja e shtesave osmane dhe shndërrimi i themeleve të kishës së vjetër dhe i varrit të heroit kombëtar në një monument modern.<ref>{{Harvnb|Kiel|2012|page=286.}}</ref><ref>{{Cite web|url=http://www.lezha.gov.al/web/plani_strategjik_2013_2030_alb_349.pdf|title=Bashkia Lezhë: Plani Strategjik për Zhvillimin e Qëndrueshëm të Komunitetit të Lezhës, 2013 – 2030}}</ref>
 
Xhamia nuk i mbijetoi revolucionit kulturor të 1967, minarja iu shemb dhe më 1981 iu shfrytëzua struktura për të ngritur Mauzoleun e Skënderbeut.<ref>{{Cite web|url=http://www.lezha.gov.al/web/plani_strategjik_2013_2030_alb_349.pdf|title=Bashkia Lezhë: Plani Strategjik për Zhvillimin e Qëndrueshëm të Komunitetit të Lezhës, 2013 – 2030}}</ref>
 
== Restaurimi ==
992

edits