Ndryshimi mes inspektimeve të "Michael Schmidt-Neke"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (DEFAULTSORT)
'''Mikael Shmidt-Neke''' ([[Gjuha gjermane|gjerm]]. ''Michael Schmidt-Neke;'' [[Baden (kthjellimin)|Baden-Baden]], [[5 Korrik|5 korrik]] [[1956]]) është historian e [[Albanologjia|albanolog]] [[gjerman]], kryetari i shoqatës së miqësisë Gjermani-Shqipëri.
'''Michael Schmidt-Neke''' (Mikael Shmidt-Neke) kryetari i shoqatës së miqësisë Gjermani-Shqipëri. Ka lindur më 5 korrik 1956 në Baden-Baden. E vizitoi Shqipërinë për herë të parë më 1975, pasi kishte mbaruar gjimnazin. Ndoqi degën e historisë e të gjuhëve të vjetra në Universitetin e Frajburgut. Tema e disertacionit të tij ka qenë “Lindja dhe ndërtimi i diktaturës mbretërore në Shqipëri (1912-1939)”. Shqipen e mësoi vetë dhe nga viti 1980 mori pjesë dy herë në Seminarin ndërkombëtar, që mbahet në Prishtinë.
 
== Biografia ==
'''Michael Schmidt-Neke''' (Mikael Shmidt-Neke) kryetari i shoqatës së miqësisë Gjermani-Shqipëri. Ka lindur më 5 korrik 1956 në Baden-Baden. E vizitoi Shqipërinë për herë të parë më 1975, pasi kishte mbaruar gjimnazin. Ndoqi degën e historisë e të gjuhëve të vjetra në Universitetin e Frajburgut. Tema e disertacionit të tij ka qenë “Lindja dhe ndërtimi i diktaturës mbretërore në Shqipëri (1912-1939)”. Shqipen e mësoi vetë dhe nga viti 1980 mori pjesë dy herë në Seminarin ndërkombëtar, që mbahet në Prishtinë.
 
Ndihmesat e tij lidhur me historinë e Shqipërisë janë të panumërta. Në Manualin e Europës Juglindore (1988-1990) të Universitetit të Hamburgut ka redaktuar pjesën për Shqipërinë dhe ka botuar dy libra të tjerë më 2009 dhe 2015. Janë të shumtë artikujt e tij lidhur me vendin tonë. Ai ndjek posaçërisht bibliografinë për gjuhën shqipe në traditën më të mirë gjermane në këtë fushë.
 
== Referime ==
<references />
{{DEFAULTSORT:SchmidtNeke, Michael}}
[[Kategoria:Albanologë]]
[[Kategoria:GjermanëLindje 1956]]
[[Kategoria:Historianë gjermanë]]
992

edits