Ndryshimi mes inspektimeve të "Bimët"

15 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Undid edits by 79.125.203.84 (talk) to last version by 193.187.100.62)
| regnum_authority = ''sensu'' Copeland, 1956
}}
'''Bimët''' janë organizma të gjallë qe i përkasin mbretërisë '''Plantae'''. Ato përfshijnë organizma te njohur si pemët, [[perimet]], shkurret, barishtet, vreshtat dhe algat jeshile.Bimet i kemi te shumellojshme artificiale,kuruese,natyrore. Bimet jane gjithashtu shume te dobishme per njerezimin.Bimet jane gjallesa qe e sigurojne vete ushqimin me ane te procesit te fotosintezes.Ato jane shumeqelizore dhe kane qeliza eukariote.Ato ndahen ne lloje e forma te ndryshme bo bo e shikon
 
== Qeliza bimore ==
Anonymous user