Dallime mes rishikimeve të "Lilo Xhimitiku"

77 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
}}
 
'''Ilia Xhimitiku''' i njohur si '''Lilo Xhimitiku'''(Berat, [[20 korrik]] [[1907]] - [[7 mars]] [[1977]]) ka qenë fotograf i shquar beratas.
'''Ilia Xhimitiku''' ishte një fotograf i shquar nga qyteti i [[Berat]]it. Lilo Xhimitiku siç e thërrisnin në Berat lindi më [[20 korrik]] [[1907]] në lagjen "Goricë" të qytetit të [[Berati]]t, në një familje tregtarësh. Në vitin [[1925]] vëllai i tij, Milto Xhimitiku, i dhuron një aparat 6 x 9 të tipit "Kodak", që e kishte sjellë nga [[Italia]]. Ai punoi për pak kohë me Palok Gurashin. Më vonë ai krijoi lidhje të afërta me Marubët (1929–1930, ndërsa kryente shërbimin ushtarak në Shkodër) dhe me fotografë të tjerë. Në vitin 1936 bëri udhëtimin e parë njohës drejt Italisë. Vizitoi Barin, Sicilinë, [[Napoli]]n, [[Romë]]n, Firencen, [[Milano]]n e Gjenovën. Këtu ai u pajis me materiale dhe aparate nga më moderne të kohës, stampatricë, solucione, letër, vulë e thatë (e njohur e që mbahet e vetmja në llojin e saj). Si njeri me njohje të gjera shoqërore dhe me vizion të qartë nga bota e qytetëruar, ishte i pasionuar sidomos pas portretit dhe natyrës. Më vonë iu kushtua edhe kompozimit, dhe u angazhua në fiksimin e fakteve, ngjarjeve apo ditëve të shënuara.
 
== Biografia ==
'''Ilia Xhimitiku''' ishte një fotograf i shquar nga qyteti i [[Berat]]it. Lilo Xhimitiku siç e thërrisnin në Berat lindi më [[20 korrik]] [[1907]]Lindi në lagjen "Goricë" të qytetit të [[Berati]]t, në një familje tregtarësh. Në vitin [[1925]] vëllai i tij, Milto Xhimitiku, i dhuron një aparat 6 x 9 të tipit "Kodak", që e kishte sjellë nga [[Italia]]. Ai punoi për pak kohë me Palok Gurashin. Më vonë ai krijoi lidhje të afërta me Marubët (1929–1930, ndërsa kryente shërbimin ushtarak në Shkodër) dhe me fotografë të tjerë. Në vitin 1936 bëri udhëtimin e parë njohës drejt Italisë. Vizitoi Barin, Sicilinë, [[Napoli]]n, [[Romë]]n, Firencen, [[Milano]]n e Gjenovën. Këtu ai u pajis me materiale dhe aparate nga më moderne të kohës, stampatricë, solucione, letër, vulë e thatë (e njohur e që mbahet e vetmja në llojin e saj). Si njeri me njohje të gjera shoqërore dhe me vizion të qartë nga bota e qytetëruar, ishte i pasionuar sidomos pas portretit dhe natyrës. Më vonë iu kushtua edhe kompozimit, dhe u angazhua në fiksimin e fakteve, ngjarjeve apo ditëve të shënuara.
 
Fondi i arkivave të Xhimitikut ishte i jashtëzakonshëm. Ai fiksoi ngjarje të rëndësishme të historisë së Shqipërisë në kapërcimin e gjysmës së dytë të shekullit të kaluar. Ndryshimet e rëndësishme të qytetit, restaurimi i "Urës së Goricës", ngritja e bustit të Babë Dudë Karbunarës, hyrja e forcave partizane në Berat, ndarja e tapive, vizita e Hrushovit etj, u fiksuan nga objektivi i tij. Kanë qënë me qindra filma e fotografi origjinale. Por fondi i fotografive të trashëguara prej tij është shumë i kufizuar për arsyen se arkiva në [[13 shtator]] [[1944]] u dogj së bashku me shtëpinë në lagjen "Goricë", në shkurt 1954 studioja shkatërrohet nga një stuhi dhe në vitin 1962 vërshimet e lumit përmbytin arkivin dhe studion duke u shkatërruar përfundimisht pjesa më cilësore e punës dhjetëravjeçare : arkivin e filmit dhe të fotografive, aparatet dhe makinat e stampimit, pa përmendur letrat dhe materialet e tjera. Po të llogaritësh edhe sekuestrimet, shtetëzimet dhe zhdukjen e shumë dëshmive nga frika e persekutimeve mund të imagjinohet realisht kontributi i Lilo Xhimitikut dhe përmasat e tij kombëtare.
 
== Referime ==
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
{{reflist}}
[[Kategoria:Berat]]
 
[[Kategoria:BiografiNjerëz shqiptarëshnga Berati]]
[[Kategoria:Lindje 1907]]
[[Kategoria:BeratVdekje 1977]]
[[Kategoria:Fotografë shqiptarë]]
[[Kategoria:Ortodoksë shqiptarë]]
Anonymous user