Dallime mes rishikimeve të "Ummeti"

4 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0)
vNo edit summary
[[Skeda:Islam in Europe-2011.svg|parapamje|Përqindja e muslimanëve në Evropë]]
Termi [[Feja islame|islam]] '''ummet''', nga [[turqishtja]] edhe '''ymet''' (rrallë edhe ''ummah'', [[Gjuha arabe|arabisht]] أمة = umma = bashkësi, komunitet) është një fjalë arabe që domethën 'bashkësi'.
 
Është e njëvlefshme me ''ummat al-Islām'' (ar. الأمة الإسلامية, 'bashkësia islame') dhe përdoret gjerësisht për të shënjuar bashkësinë e popujve muslimanë. Në [[Kurani|Kuran]] fjala ummet përdoret shpesh për të përshkruar një bashkësi të vetme që bashkëndan besojmën fetare, më së shumti ato bashkësi që janë paracaktuar drejt një plani hyjnor shpëtimi. Në kontekstin panislamik, fjala ''ummah'' shënjon ''bashkësinë e besimtarëve'' (أمة المؤمنين ''ummat al-muʼminīn'').
165

edits