Dallime mes rishikimeve të "Orizi"

8 bytes removed ,  3 vjet më parë
→‎Wassup brotha: Rregullova gabimet drejtshkrimore
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(→‎Wassup brotha: Rregullova gabimet drejtshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Orizi''' është [[bimët barishtore|bimë barishtore]] një vjeçare fruti i së cilës përdoret si ushqim. Për të parën herë është mbjellë në arat kineze rreth viti [[2700 p.e.s.|2700 para erës sonë]].
 
== ProdhimiWassup dhe tregëtiabrotha ==
{| class="wikitable" align="left" style="clear:left"
! colspan=2|Prodhimi i orizit sipas shtetit — 2007<br />(milion ton)<ref>{{Cite web | url=http://faostat.fao.org | title=Agriculture Statistics > Grains > Rice production (2007) by country | last=fao.org | accessdate=2010-05-06 | postscript=<!--None-->}}</ref>
 
Por, që nga vitet [[1990|'90]] e deri më tani në [[Shqipëria|Shqipëri]] nuk kultivohet më bima e orizit, ndërsa nevojat e vendit plotësohen nga importi. Në shkallë vendi konsumi i përgjithshëm vjetor i kalon të 20.000 tonët.
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Kina]]
Anonymous user