Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Më 1 gusht 2012, klubi njoftoi se Moratti do të shesë një interes të pakicës së klubit te një konsorcium kinez të udhëhequr nga [[Kenneth Huang]].<ref name=Huang>{{cite web|url=http://www.inter.it/en/news/40469|title=Press release: Internazionale Holding S.r.l|publisher=F.C. Internazionale Milano|work=inter.it|language=en|date=1 gusht 2012|accessdate=5 qershor 2015|archive-url=https://web.archive.org/web/20150610220936/http://www.inter.it/en/news/40469|archive-date=10 qershor 2015|url-status=}}</ref> Në të njëjtën ditë, Inter njoftoi arritjen e një marrëveshjeje me [[China Railway Construction Corporation Limited]] për një projekt të ri stadiumi, megjithatë, kjo marrëveshje u prish.<ref name=Inter2013bilancio>FC Internazionale Milano S.p.A. ''bilancio'' (raporti financiar dhe llogaritë) më 30 qershor 2013, [http://www.registroimprese.it PDF purchased from Italian C.C.I.A.A.] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20140430040135/http://www.registroimprese.it/ |date= }}</ref> Sezoni 2012–13 ishte më i keqi në historinë e viteve të fundit të Interit, që e mbylli kampionatin në një vend zhgënjyes të nëntë, duke mos u kualifikuar në asnjë kompeticion evropian. [[Walter Mazzarri]] u vendos trajneri i ri i skuadrës në vend të Stramaccionit më 24 maj 2013.
 
Më 15 tetor 2013, një konsorcium indonezian (International Sports Capital HK Ltd.) i udhëhequr nga [[Erick Thohir]], Handy Soetedjo dhe Rosan Roeslani, firmosën një marrëveshje për të blerë 70% të aksioneve të Interit nga Internazionale Holding S.r.l.<ref>{{cite web|url=https://www.forbes.com/sites/afontevecchia/2013/10/15/inter-milan-sells-70-stake-to-indonesias-erick-thohir-at-480m-valuation/|title=Inter Milan Sells 70% Stake To Indonesia's Erick Thohir At $480M Valuation|trans-title=Inter shet 70% të askioneve te Erick Thohir i Indonezisë për vlerën 480 milion $|publisher=Forbes.com|language=en|date=16 tetor 2013|access-date=1 shtator 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20170819235949/https://www.forbes.com/sites/afontevecchia/2013/10/15/inter-milan-sells-70-stake-to-indonesias-erick-thohir-at-480m-valuation/|archive-date=19 gusht 2017|url-status=}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.inter.it/en/news/44183|title=FC Internazionale Milano statement|trans-title=Deklaratë e FC Internazionale Milanos|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=15 nëntor 2013|accessdate=5 qershor 2015|archive-url=https://web.archive.org/web/20150608182628/http://www.inter.it/en/news/44183|archive-date=8 qershor 2015|url-status=}}</ref>
 
== Fanella dhe Stema ==