Dallime mes rishikimeve të "Uagadugu"

68 bytes added ,  1 vit më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
| gjat_g=1 | gjat_m=32 | gjat_s=7
}}
'''Ouagadougou''' është kryeqyteti i [[Burkina Faso]]. Sipas vitit 2006, Ouagadougou është qyteti më i madh me popullsi të 1,475,223.<ref name="c2006">[{{Cite web |url=http://www.insd.bf/Documents/Publications/INSD/Publications/Resultats_enquetes/Autres%20enq/Rapport_preliminaire_RGPH06.pdf |title=National 2006 census final results] {{webarchive|accessdate=18 korrik 2017 |urlarchiveurl=https://web.archive.org/web/20150721185435/http://www.insd.bf/Documents/Publications/INSD/Publications/Resultats_enquetes/Autres%20enq/Rapport_preliminaire_RGPH06.pdf |datearchivedate=21 Julykorrik 2015 |url-status=dead }}</ref> Emri i qytetit shpesh shkurtohet në ''Ouaga''.
 
Industritë kryesore të Ouagadougou janë përpunimi i ushqimit dhe tekstilet. Është një autostradë e shtruar në [[Niamey]], [[Niger]], në jug të Ganës dhe në jugperëndim të Bregut Fildishtë. Marketi më i madh në Ouagadougou dhe një nga marketet më të mëdhaja në Afrikën Perëndimore, i cila u dogj në vitin 2003 dhe që prej asaj kohe është rihapur.