Dallime mes rishikimeve të "Domen publik"

305 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Modifying: ro:Domeniul public)
v
Kemi rastin e romancieres se njohur '''Margaret Miçel''' përe titullin e njohur "''U zhduk me eren''" ku pas 75 vite e mori një autore tjeter vazhdimin e vepres, sepse kjo tani i perket '''Domenit public'''; apo secilit, siç e thash me kushte qe te citohet emri i autorit se perndryshe i shkel te drejtat e "pronsisë intelektuale" dhe mund te padisin trashegimtaret e tije ose avokatet e tije apo edicioni i cili shpeshehere i mbron te drejtat e autorit.
Fotografit te cilat i nxjerrim shpeshëhere nga interneti, i takojn dikujt, andaj duhet te citohet revista apo Fotoreporteri i cili e ka realizuar foton, por edhe me kete nuk mjafton nese autori ështe ende gjallë, andaj duhet kerkur leje nga autori për përdorimin e saj.
==Shqfaqjet publike në teritoret shqiptare==
 
Sipas ligjit shqiptarë (Republikës së Shqipërisë) kopje e filmit është një objekt material, në të cilin prodhimi ka marrë një formë të fiksuar me njërën prej teknikave të njohura dhe që [[producenti]] e ka materializuar për herë të parë.