Dallime mes rishikimeve të "Mina, Arabia Saudite"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
 
==Rrëmujë më 2015==
Më 24 shtator 2015, një situatë e mbipopullimit shkaktoi më shumë se 2,000 njerëz të mbytur dhe të shtypur deri në vdekje, ndërkohë u plagosën 934 të tjerë gjatë pelegrinazhit vjetor të haxhit në Mina, Mekë. Incidenti ndodhi në kryqëzimin e rrugëve 204 dhe 223 që çuan deri në urën e Jamaraatit. Është aksidenti më vdekjeprurës që ndodh në Haxh, që nga fatkeqësia e vitit 1990 që vrau 1,426 njerëz. Është rrëmuja më vdekjeprurëse e shekullit të 21-të. Kjo rënie e turmës shkaktoi vdekjen e të paktën 2,236.<ref name=AFP-27-11>{{cite news |title=Iran says tests will show cause of diplomat's death in Saudi |author= |url=http://www.afp.com/en/news/iran-says-tests-will-show-cause-diplomats-death-saudi |work=[[Agence France-Presse|AFP]] |deadurl=yes |archiveurl=https://archive.is/20151129083135/http://www.afp.com/en/news/iran-says-tests-will-show-cause-diplomats-death-saudi |archivedate=29 Novembernëntor 2015 |access-date=5 tetor 2018 |url-status=dead }}</ref> Vlerësimet e numrit të të vdekurve ndryshojnë; Associated Press raportoi 2,411 të vdekur.<ref name=AP-10-12>{{cite news|title=Hajj Stampede in September Killed Over 2,400, New Count Finds|first=Jon|last=Gambrell|first2=Baba|last2=Ahmed| url=https://www.nytimes.com/aponline/2015/12/10/world/middleeast/ap-ml-saudi-hajj.html|work=[[The New York Times]]|agency=[[Associated Press]]|date=9 dhjetor 2015|accessdate=9 dhjetor 2015}}</ref>
 
==Referimet==